menu
Znajdź adres lub transakcji:

Bieżące transakcje

Loading ...

Jak zabezpieczyć Bitcoin

Jedną z wad decentralizacji jest konieczność polegania sam na siebie. W bankowym świecie, gdzie macie swoje pieniądze zdeponowane na koncie, za wkład gwarantuje bank. W świecie Bitcoinu musicie liczyć sami na siebie. Jeśli Wam Bitcoiny ktoś ukradnie w efekcie nieprawidłowego zabezpieczenia, Bitcoiny są bezpowrotnie stracone. Nie musi to być tylko kradzież jako taka, ale możecie również stracić dane z dysku, gdzie Wasze Bitcoiny są zapisane.

Niezbędnie konieczne jest zatem dbałość o wysokie zabezpieczenie, w tym odpowiednie archiwizowanie danych.

Jest konieczne zawsze archiwizować dane i wystarczająco zabezpieczyć prywatne klucze do wszystkich adresów, na których masz środki. Oficjalny klient Bitcoin umożliwia archiwizowanie zbioru walet.dat, w którym portfel przechowuje prywatne klucze do adresów. Jedank wielką wadą jest to, że przy używaniu nowego adresu należy znów ten plik archiwizować, ponieważ z nowym adresem poutaje również nowy prywatny klucz.

Problem ten został rozwiązany przy pomocy protokołu BIP32.

BIP32

Protokół BIP32 eliminuje konieczność ciągłego odnawiania kopii zapasowych prywatnego klucza. Działa tak, że z głównych kluczy (xprivate i xpub) generuje nowe Bitcoinowe adresy, w tym prywatnych kluczy do tych adresów. Wystarczy mieć zapisany główny hash, a resztę adresów zawsze ponownie wygenerujecie. DW celu wiele prostszego stosowania został uzupełniony o BIP39, który ciężko zapamiętywalny xprivate i xpub zastępuje 24 słowami (seed). Tych 24 słów wystarczy Wam do tego, aby się dostać do wszystkich swoich Bitcoinów.

BIP32 grafBIP 32 wykres

Papier

Pomimo tego, że Bitcoin jest wirtualną walutą, je możliwe zapisanie jej również na zwykłym papierze. Bitcoina jako takiego nigdy nie macie u siebie, jest zapisany pod adresem na internecie, gdzie informacje o saldzie utrzymuje każdy użytkownik sieci. Do obsługi wystarczy Wam tylko klucz do tego adresu, który może być zapisany właśnie nawet na papierze. Najczęściej w formacie QR kodu, w celu szybkiego pobrania.

Bitcoin na papířeBitcoin na papierze

Oprogramowanie

Do pracy z Bitcoinem można stosować ogromną ilość portfeli. Od oficjalnego klienta, który pociąga za sobą cały blockchain (który ma kilkadziesiąt GB), aż do klientów, którzy zachowują tylko prywatne klucze i poszczególne transakcje w blockchainu weryfikują wobec serwera. Ponadto klientów dzieli się w zależności od sposobu przechowywania prywatnych kluczy, (BIP32 itp.) albo obsługi HW.

Listę dostępnych portfeli znajdziecie na stronie Bitcoinowe portfele.

Sprzęt

Jeśli posiadacz większą ilość Bitcoinów, zalecamy Bitcoin trezor.

Jest to specjalny sprzęt na Bitcoiny, który przetrzymuje prywatne klucze tak, aby do nich nie mógł się dostać żadny hacker. Do tego HW wczytacie 24 słów, z których vygeneruje się klucze i wystarczy tylko zrobić kopię zapasową tych słów.

Bitcoin trezorBitcoin trezor

Cryptosteel

Aby zapisać słowa, można również użyć papier, albo istnieje specjalnie zaprojektowana strona Cryptosteel, która jest niepalna, dzięki czemu Wasze słowa z Bitcoin seedem może zachować w bezpieczeństwie.

Cryptosteel pro Bitcoin seedCryptosteel


Coingi bitcoin exchange

Kurz Bitcoin