menu
Znajdź adres lub transakcji:

Bieżące transakcje

Loading ...

Alternatywne waluty

Bitcoin oczywiście nie jest jedyną kryptowalutą na świecie. Ze względu na to, że kod źródłowy Bitcoinu jest swobodnie do dyspozycji, jest bardzo proste zrobienie jego kopii, zmiana nazwy, zmodyfikowanie kilku zasad, jak na przykład Ilon monet, szybkość wydobycia it[. Potem już wystarczy tylko wypuścić ten klon do świata internetu.

Obecnie istnieją setki walut, które mają różne nazwy. Wykaz tych walut znajdziecie pod adresem coinmarketcap.com. Codziennie powstają nowe waluty, niemniej jednak wiele walut codziennie znika.

DATA | img | coinmarketcap.jpg

Największą motywacją do klonowania waluty jest oczywiście perspektywa sukcesu, zarobienia na walucie. Pragnienie powtórzenia sukcesu Bitcoina jest dla wielu oczywiście nie do opanowania, jednak te próby są często bardziej spekulacyjne. 

Należy jednak przypomnieć fakt, że istnieją waluty, które starają się Bitcoin w jakiś sposób poporawić. Przykładami mogą być akceleracja sieci, zwiększenie przepustowości, zwiększenie Illci monet, zwiększenie anonimowości, zmiana hashowania i tym podobne.

Poniżej przedstawiamy waluty, które uważamy za interesujące:

Litecoin

DATA | img | ltc.png Jedna z pierwszych alternatyw dla Bitcoina. Gdybyśmy trakowali Bitcoin jako złoto, Litecoin moglibyśmy spokojnie przyrównać do srebra. Próbuje 4x przyśpieszyć potwierdzanie transakcji. Bloki w tym przypadku powstają po 2,5 minutach. Następnie 4x zwiększył liczbę końcowych Bitcoinów z 21 na 84 milionów. Jednak głównym powodem stworzenia tej alternatywy była próba wrócenie wydobycia z powrotem do procesorów komputerów. Tutaj został opracowany sposób wydobycia z SHA_256 do tzw. Scryptu, który do swoich obliczeń wykorzystywał pamięć. Wyprodukowanie więc specjalnego sprzętu było znacznie trudniejsze.

Procesor mu jednak długo nie wytrzymał i wydobywcze oprogramowanie zostało dostosowene do wydobycia na kartach graficznych. Tak to trwało stosunkowo długo, zanim również do tego typu waluty (wykorzystującej Scrypt) został stworzony specjalny ASIC.

Peercoin

DATA | img | ppc.png

Waluta ta została utworzona w 2012 roku. W porównaniu do pozostałych walut nie ma określonej dokładnej liczby monet. Została zaprojektowana tak, aby na końcu pierwszej emisji nowych monet, miała stabilną około 1% roczną inflację. Wydobywa się przy pomocy SHA-256, podobnie jak Bitcoin.

W przeciwieństwie do innych kryptowalut, nie opiera się wyłącznie na wydobyciu mocą obliczeniową (Proof-of-work), ale jest w niej implementowane również tzw. Proof-of-stake, które przewiduje przypisanie nowych monet użytkownikom, którzy już posiadają jakieś monety. Tzn., że gdyby jeden użytkownik posiadał 1% wszystkich PPC monet, otrzymałby 1% z inflacji nowych monet do obiegu.

Namecoin

DATA | img | nmc.png

Waluta ta została stworzona głównie jako zdecentralizowany DNS, który byłby w stanie wyrzymać kaprysy agencji rządowych, które są w stanie usunąć nieodpowiednie witryny. Wykorzystuje końcówkę .bit, do której można zarejestrować domenę. Za utrzymanie tej domeny w rozproszonym systemie DNS ponosi się opłaty, które są również automatycznie z tej waluty ściągane.

Ogólnie do dyspozycji jest 21 milionów NMC i wykorzystuje się funkcję SHA-256 podobnie jak dla Bitcoina. Oprócz rejestracji domenowych nazw znajdziemy także potencjalne zastosowanie Namecoina, na przykład w systemach identyfikacyjnych, w systemach wysyłania wiadomości, systemach logowania, torrentowy tracker i inne.

Quark

DATA | img | quark.png

Quark jest wyjątkowy przede wszystkim swoją koncenntracją na wiele większe bezpieczeństwo, niż w przypadku pozostałych kryptowalut. Ze względu na obecne ustalenia dotyczące przełamania funkcji hashowania i szyfrowania przez amerykańską NSA, poleganie na jednej kryptowalucie jest ryzykowne.

Dlatego twórcy Quarkcoina opracowali protokół tak, że dla zabezpieczenia wykorzystuje łącznie dziewięć okrążeń hashowania przy pomocy sześciu hashujących funkcji (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak albo SHA-3 i Skein) w kolejności losowej.

W porównaniu do Bitcoina i innych walut potwierdzenie transakcji jest bardzo szybkie – wystarczy zaledwie 30 sekund. Quark ma wbudowaną inflację 0,5 % rocznie, która pokryje przede wszystkim straty. Całkowita limba monet wynosi 247 milionów.

Vertcoin

DATA | img | vtc.png

Waluta ta jest skoncentrowana na odporną na wydobycie ASIC. Pierwotny pomysł Bitcoina był taki, że „wydobycie“ użytkownicy będą mogli realizować w domu na swoim sprzęcie, oczywiście dzięki urządzeniom ASIC wydobycie zcentralizowało się w Chinach, gdzie produkuje się te chipy.

Pierwszą próbą buntu przeciwko ASIC pochodziła od Litecoinu, który wprowadził zamiast SHA-256 tzw. Scrypt, który wymagał pamięci. Produkcja chipu jest tania, jednak jeśli jest konieczne wykorzystywanie modułów pamięci, jest to poważna komplikacja. Koncepcja ta trwała kilka lat, jednak teraz jest już również ASIC do Scrypt.

Na ten nowy typ ASIC zareagował właśnie Vercoin, wdrażający nowy typ Scrypt-N, który dynamicznie zmienił wymagania dotyczące pamięci tak, aby zapobiec wydobyciu na tych ASIC i wszystko w ten sposób wróciło do komputera.

Dash

DATA | img | dash.png

Wcześniej znany jako Darkcoin i XCoin stosuje do wydobycia algorytm łańcuchowego hashowania nazywany X11. Jest podobnie jak Scrypt-N odporny na ASIC, jednak w porównaniu do Scrypt-N tak nie wyodrębniał graficznych kart, które w ten sposób tyle „nie paliły“, więc był bardzo popularny między górnikami.

Waluta również koncentruje się na anonimowości. Obsługuje funkcję PrivateSend, która miksuje podobnie wysokie wejścia i wyjścia tak, aby nie można było śledzić skąd i dokąd poszczególne monety są przemieszczane.

Dogecoin

DATA | img | doge.png

Ta kryptowaluta została przedstawiona 8. grudnia 2013. Jest oparta na Litecoinie i nie wnosi nic nowego. W logo Dogecoina można zobaczyć psa plemienia Shiba ze znanego internetowego memu. W porównaniu do pozostałych konwencjonalnych walut Dogecoin miał znacznie szybszy plan swojej produkcji, kiedy dane założenia wskazywały, że do końca 2014 roku będzie w obiegu około 100 miliard monet.

Waluta zyskała bardzo szybko vpropagację i rozprzestrzeniała się w internecie na całym świecie. W styczniu 2014 roku już intensywność handlowania Dogecoinami przekroczyła wielkość transakcji Bitcoina i wszystkich pozostałych kryptowalut razem. Innym ciekawym wydarzeniem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, był dar od społeczeństwa Dogecoin p wartości 30 000 dolarów dla Jamajskiego bobslejowego zespołu. Zespół niestety nie mógł sobie pozwolić na podróż na Zimową Olimpiadę w Sochi. Następnie społeczność Dogeoin sponsorowała kierowcę Josha Wisa na zawodach NASCAR (cały samochód był stylizowany w tematyce Doge mema, Dogecoina i społecznościowej sieci reddit).

Ethereum

DATA | img | eth.png

Ethereum jest kryptowalutą inspirowaną blockchainem. Walutę tą przedstawił autor Vitalik Buterin. Jest to wspólna platforma obliczeniowa, która umożliwia działanie zdecentralizowanych aplikacji, które są taką wirtualną maszyną do przeprowadzania „sprytnych kontraktów”.

Wspomniane sprytne kontrakty są kontrolowane transakcjami, które zawierają informacje o danych wejściowych do startujących części programu. Wynik jest zawsze zapisywany w blockchainie. Kontrakty stopniowo mogą być replikowane, aby tak mogły tworzyć własną autonomiczną strukturę.

Etherum ma jasno zdefiniowanego twórcę, który na całym systemie ciągle pracuje. Ta wirtualna waluta stała się publiczną w 2015 roku. Teraz wartość waluty zaczęła bardzo szybko rosnąć. Główną różnicą w porównaniu do Bitcoina jest możliwość tworzenia powiązanych łańcuchowych aplikacji.

Koncepcja Etherea przypada między następną generację kryptowaluty, czasem również nazywaną jako „Bitcoin 2.0”.


Coingi bitcoin exchange

Kurz Bitcoin